Yeni Başlayanlar için Construct 2 Rehberi

Favourite 1355 favourites
Tutorial written by AshleyOriginally published on 26th, June 2011 - 50 revisions

Construct 2 ‘yi seçmekle doğru bir tercih yaptınız! Haydi ilk HTML5 oyunumuzu yapmaya başlayalım. “Ghost Shooter” ( Hayalet avcısı) demo oyununu yapacağız. Bunu ilk olarak denemekle şu sonucu amaçlıyoruz: oyuncu fareyi takip edecek, ok tuşlarıyla hareket edecek ve fareyle canavarlara ateş edecek. Basit bir oyun yapmak için her şeyi öğreneceğiz – tabakalardan (layers) olay sistemine (event system) kadar her şeyi.

Not: Lütfen bu rehberdeki açıklamalar için yardım istemeyin! Bunun yerine, sormak istediğiniz sorularla ilgili en iyi cevaplar için forumumuza başvurun.forum

Alternatif rehberler.

Yeni başlayanlar için bir tane alternatif rehber mevcut: “Nasıl platform oyunu yaparsınız” : How to make a platform game, isimli bu rehberde bu atış oyunundan ziyade zıplayıp koşma olan platform oyun yapmayı gösteren bir rehberdir. İstediğiniz rehberle başlayabilirsiniz, fakat biz her iki rehberi de bitirmenizi öneriyoruz.

Bunların yanında bir de Kyatric tararfından hazırlanmış biraz daha ileri düzeyde fakat oldukça detaylı olan 100 olayın altında nasıl bir Astreoids clone’u oyunu yapılacağını gösteren rehber var.How to make an Asteroids clone in under 100 events

Construct 2’yi indirmek

Henüz siz de yoksa, Construct 2’nin en son sürümünü edinin. Construct 2 editörü sadece Windows için var ancak yaptığının oyunlar Mac, Linux veya iPad’de çalışabilecek. Construct 2 kısıtlı kullanıcı hesaplarına da yüklenebilir. Portatiftir, böylelikle bir USB belleğine yükleyebilir ve bunu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Başlarken

Şimdi yükleyin ve Construct 2’yi çalıştırın. File düğmesine tıklayın veNew seçeneğine basın.
The File menu 'New' button.
Yeni Proje New Project penceresinde, hiçbirşeyi değiştirmenize gerek yok. Sadece yeni proje oluştura, Create project, tıklayın. Construct 2 tüm projeyi bizim için tek bir .capx dosyası olarak oluşturup, saklayacaktır. Şimdi boş bir çalışma sayfasına layout’a bakıyor olmalısınız – tasarım görüntüsü objeleri yarattığınız ve onları yerleştirdiğiniz yerdir. Çalışma sayfasını (“layout”) oyun ekranı veya menü ekranı olarak düşünebilirsiniz. Bu programa benzer diğer araçlarda, bu oda room, sahne scene veya film karesi frame olarak adlandırılır.

Objeleri Yerleştirmek

Dizili Arkaplan ( Tiled Background )

İlk yapmamız gereken şey arka plan diziliminin oluşturulması ve bunun sürekli arkada görünmesidir. Dizilmiş Arka plan objesi Tiled Background bunu bizim için yapabilir. İlk önce, burada sizin arkaplan dokunuz (“texture”) - Sağ tıklayın ve bunu bilgisayarınızda uygun bir yere kaydedin:

The Tiled Background texture
Şimdi, yeni bir obje eklemek için çalışma sayfasında, “layout”da, boş bir yere çift tıklayın. ( Daha sonra yerleştireceğiniz yer eğerki doluysa, sağ tıklayıp, Insert new object yeni obje ekleye tıklayarak da bunu yapabilirsiniz. Bir kere yeni obje ekle Insert new object dialog penceresi görüldüğünde, objeyi ekleme için dizilmiş arka plan objesine Tiled Background object'e çift tıklayın.

The Insert New Object dialog.


Nesnenin nereye yerleştirileceğini belirtmek için bir artı görünür. Çalışma sayfasının “layout” ortasına yakın bir yere tıklayın. Dokuyu “texture” yerleştirmek için doku editörü texture editoraçılır. Daha önce kaydettiğiniz döşenecek resmi buraya taşıyalım (“import” edilecek). Döşenecek resmi diskten yüklemek için klasör iconuna tıklayın, resmi kaydettiğiniz yeri bulun ve bunu seçin.

Load texture from file
Sağ üst köşedeki X işaretini tıklatarak doku editörü kapatın. Sorulursa, kaydetmek emin olun! Artık çalışma sayfası layout içinde dizilmiş tiled arka plan nesnesi görmelisiniz. Haydi tüm çalışma sayfasını kapsayacak şekilde yeniden boyutlandıralım. Seçili olduğundan emin olduktan sonra soldaki Özellikler Çubuğu Properties Bar nesnenin boyutunu ve konumunu da dahil olmak üzere, nesne için tüm ayarları göstermelidir. Pozisyonunu 0, 0 (çalışma sayfasının layout sol üstü), büyüklüğü de 1280, 1024 (çalışma sayfasının boyutu) olarak ayarlayın.

Tiled Background properties
Haydi çalışmamızı kontrol edelim. Kontrol tuşu basılıyken fare tekerleğini aşağı kaydırın ve böylece görüntüyü küçültün zoom out. Alternatif olarak, görüntülemeye view tıklayın - birkaç kez uzaklaştırmaya tıklayın. Ayrıca boşluk tuşuna basarak veya farenin ortasındaki tuşa tıklayarak, çevrede dolanabilirsiniz. Herşey açık değil mi? Döşeli arka planınız şu haliyle tüm çalışma alanını “layout”u kapsamalıdır:

The inserted tiled background.


1:1 Birebir görüntüye dönmek için Kontrol+0’a ( ctrl+0) veya view-zoom to 100%’e basın.

( Siz de benim gibi sabırsız iseniz, pencere başlık çubuğundaki küçük 'çalıştır' “run” simgesini tıklatın - Bir tarayıcı da yerleştirdiğiniz arka planınızın göründüğü çalışma sayfasını gösteren bir pencere açılır! Vay be!)

Share and Copy this Tutorial

You are free to copy, distribute, transmit and adapt this work with correct attribution. Click for more info.

Comments

2
pikofarad 1,632 rep

Çeviri için teşekkürler. Construct 2 ile henüz yeni tanıştım. 2d oyun programlama anlamında çok güçlü bir program olduğunu düşünüyorum. Başlangıç aşamasında bile ne kadar güçlü olduğunu hissettim. İnsanı oyun yapımı konusunda belirli bir kalıba sokmuyor. Bu oyun motoruyla her tür oyunu yapmak mümkün. Hatta ileri seviye para getirecek projeler bile çıkabilir.

Ben de elimden geldiğince Türkçe çeviriler yaparak Türkçeleştirmeye katkıda bulunacağım.

Saturday, May 25, 2013 at 12:14:14 PM
1
merbekta 1,457 rep

Teşekkürler türkçe çeviri olması çok güzel

Thursday, June 27, 2013 at 4:28:45 AM
7
mustafaaskin 2,791 rep

Sağolun. Elimden geldiğince Türkçe çeviri yapmaya çalışacağım. Bu program çok kullanışlı, eğer herkes elbirliği ile buradan çeviriler yaparsa Türkiye'deki insanlar yararlanabilir, programcılığa hızlı bir şekilde başlayabilir. İspanyollar, Portekizliler onlarca oyun yapıyor. Türk gençleri de yapar. Onun için biraz paylaşımcı olmamız lazım. Herkes binlerce çeviri yapıyor, bilgilerini paylaşıyor, ben de böyle katkı vermeye çalıştım. Çok iyi çevirdim diyemem, İngilizcesi olan İngilizce okusun. Zaten bu oyun programlama işini pratik yaparak, deneyerek, yeni metodlar ve yöntemler kullanarak öğrenebilirsiniz. İndirip denemek lazım. Oyun programlamaya başlamak için benim gibi fazla zamanı olmayan, programlamayla uğraşmak istemeyenler için ideal bir yazılım CS2. Herkese sevgiler, saygılar.

Thursday, November 28, 2013 at 7:01:49 PM
1
Poewang 751 rep

Çeviri için teşekkürler.Programı anlamamı baya kolaylaştırdı.Umarım diğerler açıklamalarıda Türkçe'leştirirsin.

Wednesday, January 08, 2014 at 2:01:22 PM
1
webwon 667 rep

Şu an tanıştığım bir platform. Size çok teşekkür ederim. Türkçe çeviri olmasa muhtemelen biraz kurcalayacak, beceremeyince çarpıya basıp çıkıp gidecektim diyebilirim. Windows Phone 8 için çabalamaktayım. Umarım birşeyler çıkar ortaya.

Thursday, May 01, 2014 at 2:37:48 AM
1
ysfclskn 357 rep

Bir forumda duydum ve bakmak istedim Türkçe destek görünce ps4 almış kadar sevindim :) Bütün derslerin çevirilerini bekliyoruz teşekkürler.

Wednesday, June 11, 2014 at 10:30:02 PM
0
fislek20 327 rep

skorda if deyimini nasıl kullanabiliriz acaba?

Monday, May 16, 2016 at 8:56:18 PM
0
Bogododo 327 rep

Bununla izometrik oyun nasıl yapılabilir?

Tuesday, June 07, 2016 at 4:32:46 PM
0
samstarlord 327 rep

HI Iam new 2spooky4u

Wednesday, September 28, 2016 at 1:26:59 AM
0
shoanleer 386 rep

Elinize sağlık, başarılı bir çalışma olmuş. Bu sayede ben de ilk dersimde mantığı rahat anladım.

Tuesday, October 25, 2016 at 3:49:30 PM
0
omerturac 725 rep

Başlangıç için güzel bir anlatım. Türkçeye çevirdiğin için teşekkürler.

Wednesday, August 30, 2017 at 4:44:27 PM
0
inkfalcon 1,170 rep

c2 konusun da sorular sorabileceğimiz türkçe bir forum blog kişi varmıdır ? giriş seviyesi dersler haricin de pek bir şey bulamıyorum özellikle array gibi konular da ise dil problemin den dolayı işin mantığını videodan bakarak anlak zor oluyor , bu konuda yardımcı olabilecek forum , blog veya yönlendirebileceğiniz kişi varsa çok iyi olurdu hatta yardımcı olabilecek kişilere elimden geldiğince illustrasyon desteği vermeye çalışırım

Wednesday, November 15, 2017 at 10:35:15 AM
0
UmutDeniz33 152 rep

Kendi oyunumu yaptım ama nasıl bu siteye atabileceğimi bulamıyorum yardım edermisiniz?

Monday, March 19, 2018 at 3:11:03 PM

Leave a comment

Everyone is welcome to leave their thoughts! Register a new account or login.